Co to jest cache strony internetowej i do czego służy?


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Administracja » Co to jest cache strony internetowej i do czego służy?


Co to jest cache?

Często w wykonywanych przez nas stronach w celach ich optymalizacji stosujemy tzw. cache - pamięć podręczną CMS. Mówiąc krótko służy ona przyśpieszeniu ładowania się treści na witrynie. Czasem serwer docelowy na którym jest zainstalowana strona jest obciążony przez inne witryny bądź posiada wolne łącze wychodzące. Do tego dochodzą także czasy wykonywania plików PHP. Cache właśnie pozwala ograniczyć te ostatnie. Strona zamiast za każdym razem przetwarzać się na serwerze - jest przetwarzana tylko pierwszy raz. Potem tylko CMS odczytuje wykonane uprzednio pliki.

Kwestie o których należy pamiętać, to:

  1. Po włączeniu opcji cache - każda podstrona witryny internetowej za pierwszym razem jest ładowana stosunkowo dłużej, bo jest budowany cache.
  2. Potem system CMS odczytuje ze stworzonego cache i dana podstrona powinna ładować się szybciej.
  3. Aby cała strona stosunkowo szybko działała - każda podstrona musi być odwiedzona przez oglądających conajmniej 1 raz
  4. Dla stron wielojęzykowych musi być odwiedzona zarówno wersja polska jak i wszystkie innojęzyczne z osobna

Odświeżenie cache.

Przeważnie jak zmieniamy treści na stronie - dana podstrona podczas zapisywania jest odświeżana. Przebudowywany jest takze jej cache. Jednak aby mieć 100% pewność, że zmiany zostały wykonane możemy przebudować cache ręcznie. Aby wymusić ten proces możemy usunąć pliki z cache. Należy jednak pamietać, że po tym zabiegu - proces budowania cache każdej podstrony zacznie się od nowa.

Aby odświeżyć cache strony należy użyć tej opcji:

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl