Dodanie nowego dokumentu na stronie i najważniejsze pola do wypełnienia


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Zarządzanie podstronami na stronie WWW » Dodanie nowego dokumentu na stronie i najważniejsze pola do wypełnienia


Wybieramy miejsce na drzewie gdzie ma być utworzony dokument i wyberamy opcję "Utwórz dokument" klikając prawym przyciskiem myszy na daną pozycję. Aby rozwinąć drzewko używajmy plusików [+] najdujących się po lewej stronie danego węzła na drzewie.

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

Pojawia się strona dodawania nowego dokumentu. Na pierwszej karcie możemy ustawić następujące pola:

  1. Wpisujemy tutaj tytuł dokumentu. Taki pojawi się w menu w menu strony (inny tytył menu strony możemy ustawić w polu niżej "Tytuł menu") i pasku przeglądarki jak wejdziemy na tę stronę.
  2. To pole określa jaki będzie adres strony w pasku adresu w przeglądarce. Jak tam wpiszemy "nasza-oferta" ta podstrona będzie widoczna w Internecie pod adresem:  twojadomena.pl/nasza-oferta.html. Jedyne znaki które możemy tam użyć to litery (bez pl znaków) i myślniki. Nie musimy wypełniać tego pola - zostanie one stworzone automatycznie po zapisaniu na podstawie pola "Tytuł". Czyli jak w tytule podamy np. "Zobacz naszą ofertę!" to pole aliast będzie miało zawartość (po zapisaniu): "zobacz-nasza-oferte"
  3. W zależoności od strony witryna może posiadać kilka różnych szablonów. Np. na jedym tekst jest w 2 kolumnach a na innym w 1 kolumnie. Bądź na jednym szablonie jest menu boczne - a na innym nie. Wybierając tę opcję zmieniamy szablon tej podstrony
  4. Ta cyfra określa w w którym miejsu w menu się znajduje ten dokument. Modyfikując ten numer i numery w dokumenentach sąsiednich - możemy ustawić kolejność dokumentów na taką jaką chcemy.
  5. Jeśli chcemy aby ta podstrona była zapisana na witrynie ale nie widoczna w menu - do tego służy ta opcja
  6. Treść dokumentu. Domyślnie jest dołączony w nim edytor a'la word - TinyMce. Możemy go wyłączyć jeśli chcemy przez dropdown poniżej tego pola.

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

Na drugiej zakładce "Ustawienia strony" mamy następujące (co wazniejsze) opcje:

  1. Ta opcja decyduje o tym czy ta podstrona jest lub nie widoczna w Internecie. Jeśli nie zaznaczymy tej kratki - podsrona mimo że jest w CMS - nikt jej nie zobaczy. Możemy jej użyć np. wtedy gdy nie napisaliśmy całości treści i chcemy to dokończyć potem
  2. Tymi datami możemy sterować momentem kiedy podstrona pojawi się na witrynie i kiedy z niej zniknie. Proces pojawiania i znikania jest automatyczny i nic więcej nie musimy robić.
  3. Jeśli na tej podstronie w CMS chcemy wyłączyć edytor a'la Word (TinyMce). Np wtedy gdy chcemy wkleić kod reklamy.

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

Opcje na dalszych kartach będą opisane w następnych instrukcjach. Wypełnienie powyższych pól w zupełności wystarcza aby dodać nową podstronę na serwisie www.