Jak usunąć dokument ze strony


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Zarządzanie podstronami na stronie WWW » Jak usunąć dokument ze strony


Za pomocą naszego CMS można usunąć dokument ze strony. Jednak jest parę możliwości jak to zrobić. Poniżej wyjaśnienie:

 

1. Usunięcie dokumentu z menu strony jednak zachowanie linku do niego.

Oznacza to, że jeśli mamy menu główne (lub boczne) strony i chcemy aby link np, do strony "O firmie" z niego zniknął ALE JEDNOCZEŚNIE aby działało odwołanie do niego, czyli np.: http://naszastrona.pl/ofirmie.html należy wyłączyć opcję "Pokaż w menu" w edycji tego dokumentu. W tym celu edytujemy ten dokument i odznaczamy poniższą kratkę:

 

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

 

2. Usuwanie dokumentu zarówno z menu strony jak i uniemożliwienie otwarcie jego poprzez wejście na link kierujący na niego. UWAGA: z możliwością późniejszego przywrócenia.

Jeśli to osiągnąć taki efekt możemy użyć opcji "Usuń dokument" z menu podręcznego. Wtedy jego nazwa na drzewie przyjmie postać koloru czerwonego z jednoczesym przekreśleniem:

O firmie

Wtedy dokument znajdzie się w "koszu" dokumentów. Jednak lepszą metodą (jeśli nam zależy na tym aby kiedyś w przyszłości przywrócić ten dokument) jest opcja "Zakończ publikację dokumentu". Jest ona dostępna także po kliknięciu prawym przyciskiem na daną opcję. W ten sposób dana podstrona zniknie z menu głownego / bocznego / stopki strony - oraz wejście na nią będzie niemożliwe. Np. jeśli link do niej jest na innej stronie lub ktoś wcześniej otrzymał ten link i nie chcemy aby na niego wszedł. Tak samo roboty indeksujące stronę nie będą miały do niej dostępu.

Wtedy dokument na drzewie będzie lekko przyjaśniony, czerwony i pochylony:

O firmie

Aby przywrócić taki dokument należy na niego kliknąć i wybrać opcję: "Publikuj dokument"

UWAGA. Dokument mimo że zostanie tak usunięty - dla zalogowanego do Panelu Administracyjnego jest dalej widoczny. Więc może być to mylące. Po wylogowaniu z CMS dokument nie powinien być możliwy do otwarcia.

3. Całkowite (bezpowrotne) usunięcie dokumentu z CMS

Jeśli nam zależy na takiej opcji wybieramy dany dokument z drzewa dokumentu i wybieramy wyżej wspomnianą opcję "Usuń dokument". Wtedy, jak napisano wyżej nasz dokument nie będzie dostępny w menu oraz nie będzie można do niego wejść poprzez wpisanie linku do niego. Tak samo roboty indeksujące nie będą miały do niego dostępu. Jego wygląd na drzewie dokumentów w CMS przybierze wyżej opisaną formę czyli będzie zaznaczony na czerwono i będzie przekreślony:

O firmie

Jednak dalej będzie "obecny" w CMS i będzie możliwe jego przywrócenie. Aby go całkowicie wykasować należy opróżnić kosz. Będąc usuniętym właśnie się w nim znajduje. Jak usuniemy go z kosza - podobnie jak np. systemie operacyjnym Windows - bezpowrotnie zostanie usunięty.

Aby to wykonać należy wcisnąć przycisk umieszczony na poniższym obrazku.

UWAGI:

  1. Używając tej opcji usuwania bezpowrotnie kasujemy dokument. Możemy go przywrócić tylko i wyłącznie po uprzednim wykonaniu kopii zapasowej bazy danych (zostanie to opisane w osobnym artykule)
  2. Klikając w przycisk opróżniania kosza usuwamy WSZYSTKIE dokumenty które się w nim znajdują (są zaznaczone na czerwono na drzewie i przekreślone)

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl