Newsletter - tworzenie i wysyłanie


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Moduły na stronie - funkcje użytkowe » Newsletter - tworzenie i wysyłanie


Nasz CMS wyposażony jest w moduł newslettera czyli substrybcji e-mail oraz funkcję wysyłania takiego newslettera.

Co to jest newsletter?

Jest to prosty moduł do masowej wysyłki wiadomości do osób które wpisały się na listę mailingową. W ramach naszego modułu można tworzyć nieograniczoną liczbę takich wiadomości. Np. możemy mieć osobne wiadomości na czas okresu świątecznego a osobne na czas np. promocji oferowanych przez naszą firmę.

Kwestie prawne

Zgodnie z obowiązującym prawem możemy wysłać takiego e-maila tylko do osób które wyraziły na to zgodę. W tym celu na stronie zamieszczony jest formularz, gdzie klienci mogą w prosty sposób dopisać się do listy. Aby dodać swój adres e-mail do listy - klienci muszą zaakceptować regulamin takiej subskrypcji. Domyślnie do CMS dołączamy taki regulamin który w skórconej formie brzmi:

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez (TUTAJ NAZWA FIRMY) oraz ich kontrahentów informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną w rozumieniu art. 10.2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z dnia 9 września 2002 r. Nr 144 poz. 1204) na podany prze ze mnie adres email.

Ten zapis jest przez nas sugerowany, jednak aby mieć stuprocentową pewność o jego prawidłowości radzimy skontaktować się z prawnikiem. Także gromadzenie takich danych przez klientów (adres e-mail) teoretycznie wymusza na nas zgłoszenie takiej bazy do GIODO i w tej kwestii nie mamy juz niestety kompetencji.

Gdzie jest newsletter w panelu CMS?

Moduł newslettera uruchamiamy w zakładce:

Logowanie się do CMS (czytaj jak zalogować się do CMS) => Moduły (górna belka) => Newsletter

Moduł składa sie z 3 kluczowych zakładek:

 • Przypisani - wyświetla pełną  listę aktualnie zapisanych osób na listę mailingową
 • Newsletter - grupuje wszystkie wiadomości które możemy wysłać do klientów w formie newslettera
 • Konfiguracja - ustawienia wysyłania e-maili

Tworzenie newslettera i wstawianie obrazków

Aby utworzyć nową wiadomość klikamy na środkową zakładkę "Newsletter". Widzimy następujące opcje:

Opis elementów tego monitu:

 1. Przycisk tworzenia nowego newslettera. Po wejściu pod to łącze widzimy prosty formularz z 2 polami:
  a) Tytułem newslettera - będzie on widoczny na liscie
  b) Treścią newslettera - możemy tam wstawić gotowy szablon wiadomości e-mail (poprzez przycisk HTML) lub napisać wiadomość własnoręcznie. Osadzanie obrazków musi być wykonane przez podawanie ścieżek bezpośrednich (pełnych adresów do obrazków) - jak aktywować tę opcję opisaliśmy tutaj: Bezpośrednie ścieżki do obrazków w edytorze. Ma to związek z tym, że docelowo treść będzie wyświetlana w e-mailu - czyli linki do zdjęć muszą mieć pełną formę. Linkowanie pośrednie - spowoduje wyświetlenie komunikatu o braku obrazka.
 2. Edycja danej wiadomości z listy
 3. Usuwanie wybranej wiadomości z listy
 4. Testowa wysyłka wybranej wiadomości
 5. Wysyłka właściwa (do wszystkich osób z listy mailngowej) danej wiadomości z listy

Konfiguracja wysyłki.

Na ostatniej zakładce możemy skonfigurować metodę wysyłania wiadomości z newslettera.

Są 2 zasadnicze metody wysyłki e-maili ze stron internetowych.

 1. Funkcja mail() w PHP. Nie wymaga autoryzacji. Jednak z racji nadużywania przez spamerów często powoduje że wiadomość wysłana w ten sposób trafia do folderu SPAM. Szczególnie jeżeli nadawca wiadomości w tej fukcji ma adres inny niż domena z której jest wysłany.
 2. metoda SMTP. Wymaga autoryzacji i jest trudniejsza w konfiguracji. Daje jednak bardzo dużą skuteczność docierania do adresata i zazwyczaj nie powoduje trafienia wiadomości do folderu SPAM

W konfiguracji modułu Newsletter w naszym CMS jest możliwe ustawienie obu tych metod. Sugerujemy ustawić początkowo metodę mail() następnie jeżeli są trudności z docieraniem wiadomości - próbować ustawić metodę SMTP.

Opis elementów tej zakładki:

 1. Imię nadawcy widoczne w kolumnie "Od" w programie pocztowym
 2. E-mail nadawcy. Niezależnie czy wysyłamy wiadomości poprzez mail() czy SMTP - należy tutaj podać nasz adres e-mail. Powinien on być w takiej samej domenie jak nasza strona internetowa. Aby maksymalnie uskutecznić dotarcie wiadomości do adresata i ominęcie folderu SPAM.
 3. Wybór metody wysyłki
 4. Uwierzytelnianie - pole istotne w przypadku wyboru metody SMTP
 5. Serwer nadawcy - pole istotne w przypadku wyboru metody SMTP
 6. Użytkownik - zazwyczaj należy podać pełen adres e-mail - pole istotne w przypadku wyboru metody SMTP
 7. Hasło SMTP
 8. Losowa fraza. W każdym e-mailu wysłanym poprzez ten moduł - użytkownik ma możliwość usunięcia swojego e-maila z listy subskrybentów. Tak naszym zdaniem nakazuje netykieta i dobry obyczaj w Internecie. Podanie tutaj losowej frazy służy do wygenerowania unikalnego (dla danej domeny i danego e-maila) klucza do usunięcia takiego adresu.

Osadzenie formularza zapisywania się do newslettera.

Najszybszym sposobem aby umożliwić użytkownikom zapisanie się do takiej subskrypcji e-mail jest przeznaczenie do tego dodatkowej podstrony. Poniżej jak to zrobić.

1. Tworzymy nową zakładkę w menu poprzez utworzenie poddokumentu. Nalezy w tym celu utworzyć stronę z treścią. Jak to wykonać opisaliśmy w tym artykule Nazywamy go np. "Newsletter"

2. W treści dokumentu wklejamy poniższy kod:

[ [ core_easynewsletter ] ]

(uwaga spomiędzy nawiasów kwadratowych proszę usunąć spację - białe znaki - przed wklejeniem)