Prawidłowe formatowanie tekstu w dokumencie


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Edycja treści (tekstu) na stronie » Prawidłowe formatowanie tekstu w dokumencie


Jeśli wprowadzamy jakieś dane np. kopujemy z innego miejsca - zawsze musimy się wyzbyć formatowania tekstu. Nie możemy dopuścić aby tzw. formatowanie tekstu z np. "Worda", pliku PDF czy też innej strony www (najczęstszy przypadek) się "przedostalo" na stronę. Takie złożenie dwóch styli HTML może zupełnie rozwalić formatowanie tekstu użyte w witrynie. W tym celu taki tekst najpierw wklejamy do notatnika (zwykly notatnik w Windows lub MACOS) a potem przeklejamy z notatnika z użyciem właczonej tej opcji w edytorze w CMS:

 

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

 

Możemy się dodatkowo upewnić czy nasz tekst rzeczywiście pozbawiony jest dodatkowego kodu (formatowania z innego źródła) w tym celu wystarczy kliknąć przycisk z napisem "HTML". Jeśli w okienku zobaczymy jedynie nasz tekst otoczony znacznikami "<p>" oraz "</p>" - oznacza to że mamy 100% pewność że formatowanie z zewnątrz nie zostało przejęte.

Następnie taki tekst możemy formatować przyciskami edytora tekstowego - jak pogrubianiem, kursywą czy podkreśleniem.

Oczywiście możemy skorzystać z opcji "Wklej z Worda". Jest ona widoczna w pasku narzędziwym. Jednak ta opcja różnie działa w zależności od wersji źródła i nie możemy dać 100% gwarancji na jej prawidłowe funkcjonowanie. Opisany powyżej sposób taką gwarancję daje.