Tworzenie albumów ze zdjęciami


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Obrazki na stronie » Tworzenie albumów ze zdjęciami


Nasz CMS pozwala w łatwy sposób na tworzenie albumów ze zdjęciami. Jest to pomocna funkcja, gdy na stronie chcemy umieścić więcej jak jedną galerię lub chcemy zdjęcia podzielić tematycznie. Liczba takich albumów jest nieograniczona.

Tworzenie strony z albumami - dokumentu grupującego albumy.

Na początek musimy zadecydować gdzie na naszej stronie będzie znajdować się strona która będzie wyświetlać albumy. Może to być w zasadzie dowolna już instniejąca podstrona lub możemy w tym celu utworzyć nową stronę.

Podczas edycji strony gdzie chcemy umieścić albumy otwieramy poniższą zakładkę i zaznaczamy pokazaną niżej opcję na TAK:

Zmienne szablonu => Zdjęcia => Pokazać na tej podstronie albumy? => (opcja) TAK

Następnie zapisujemy edycję.

Utworzenie albumów.

W wyniku zaznaczenia pokazanej wyżej opcji - każdy (bezpośredni w hierarchii) poddokument wyżej wybranej strony będzie pojedynczym albumem. Utworzenie albumu to po prostu stworzenie poddokumentu tej podstrony.

W tym celu na drzewie dokumentów klikamy prawym przyciskiem myszki na dokument grupujący albumy (z włączoną na "TAK" wyżej pokazaną opcją "Pokazać na tej podstronie albumy?") i tworzymy poddokument o nazwie takiej jaki ma mieć nasz album poprzez wybranie opcji "Utwórz dokument":

W tak nowo utworzonym dokumencie wypełniamy pola:

  1. Zakładka "Ogólne" => Tytuł  (Będzie to tytuł naszego albumu)
  2. Zakładka "Zmienne szablonu" => Zdjęcia => Miniatura do artykułu => Wstaw => wskazujemy obrazek (Będzie to obrazek widoczny w okładce albumu)

Wprowadzone dane potwierdzamy przyciskiem "Zapisz"

Gotowe! Nowy album jest utworzony. Analogicznie możemy utworzyć dowolną ilość albumów w tym miejscu.

Tak wykonana hierarchia na drzewku będzie miała taki schemat:

 Jak widać ilość takich albumów może być dowolna.

Widok albumów na gotowej stronie (w podstawowej formie) prezentuje się w ten sposób:

Oczywiście jest to podstawowy widok takich elementów. Może być on oczywiście przeprogramowany aby prezentował się w inny sposób. Np. w formie kafelków lub z tytułem wewnątrz obrazka.

Galeria w albumie.

Pozostaje nam tylko w każdym z albumów aktywować moduł galerii. Wtedy po dodaniu w nim zdjęć - po wyświetleniu takiego albumu - pojawi się galeria zdjęć.

Jak aktywować galerię na podstronie - opisaliśmy tutaj: Dodanie galerii na stronie - jak to zrobić?