Wgrywanie jednego lub więcej plików (jednocześnie) na stronę


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Moduły na stronie - funkcje użytkowe » Wgrywanie jednego lub więcej plików (jednocześnie) na stronę


Nasz CMS posiada opcję wgrywania plików na serwer. Po za możliwością samego przesyłania plików - można nimi zarządzać przez wbudowaną przeglądarkę plików (bibliotekę plikow) podobną do tej znanej z systemów operacyjnych - Windows, MacOS - z podziałem na foldery i podfoldery.

Pliki na serwer wgrywamy w różnych sytuacjach. Oto typowe czynności, gdzie wgrywamy pliki:

 1. wstawienie obrazka w treści strony
 2. zmiana obrazka slidera (nagłówek strony ze zmieniającymi się zdjęciami)
 3. wstawienie w treści strony linku do pliku np. do oferty PDF

Każda z tych czynności będzie szczegółowo opisana w osobnym artykule. My tymczasem skupimy się nad tym jak wgrywać pliki i jak nimi zarządzać.

Okno wgrywania plików (biblioteki plików) możemy wywołać poprzez edytor TinyMce (czytaj więcej o TinyMce) lub poprzez pole w edycji dokument po kliknięciu przycisku "Wstaw".

Okno może służyć do wgrywania i zarządzania zdjęciami (pliki JPEG, PDF, GIF) lub plikami (pliki PDF, ZIP oraz inne). Zarządzanie plikami odbywa sie w osobnym oknie niż zarządzanie obrazkami - pliki i foldery nie są w nich połączone.

 

Włączenie okna biblioteki plików / obrazków

Uruchamiamy je poprzez kliknięcie symbolu drzewka na TinyMce lub poprzez przycisk "Wstaw" obok pola wgrywania obrazka. W przypadku TinyMce najpierw pojawia się okienko zarządzania obrazkiem a dopiero po kliknięciu w następny przycisk wywoływane jest okno biblioteki obrazków.

(Dla biblioteki plików - zaznaczamy tekst następnie klikamy symbol łańcuszka (wstaw / edytuj link) i następnie przycisk przeglądaj w okienku które się pojawi)

 

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

 

Okienko zarządzania obrazkiem:

 

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

 

Uruchamianie biblioteki obrazów poprzez pole z przyciskiem "Wstaw":

 

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

 

Uruchamianie biblioteki plików poprzez pole z przyciskiem "Wstaw":

 

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl


Po wywołaniu okna otwierane jet ono w nowym oknie przeglądarki. Nie stwierdzilismy jeszcze blokowania tego okna poprzez tzw. blockery do blokowania wyskakujacych okienek. Jednak jeśli okno nigdzie sie nie pojawi (np. zminimalizowane) - należy tak dokonfigurować przegladarkę aby mieć pewność że nie zablokowała ona wyskoczenia tego okna.

Poniżej wygląd okna blibliotki z opisanymi jej elementami:

 1. Rodzaj biblioteki - w tym przypadku jest to biblioteka obrazów - dla plikow byłby tam napis files
 2. Małe drzewko z listą poddokumentów które znajdują się w bieżącym folderze
 3. Podfolder w tym konkretym folderze - hierarchia folderów identyczna do tej znanej z systemów Windows, MacOS itp.
 4. Usuwanie folderu
 5. Zmiana nazwy folderu
 6. Wgrane zdjęcie / plik (jego miniaturka). Przy okazji - zaznaczone zdjecie jest to domyślny obrazek wyświetlany na stronie jak w danym miejscu (np. ikona do aktualność) CMS nie moze znaleźć obrazka. Możemy podmienić to zdjęcie na inne, jednak jego lokalizacja musi być idenczyna oraz nazwa pliku też musi być taka jak tutaj czyli "noimage.jpg".
 7. Edytor obrazka (jest to aplet w fazie testowej i aby dobrze działał - konieczne są dodatkowe dodatki do przeglądarki - obsługa JAVA, Flash itp.). Sugerujemy edycję (np. obrócenie o 90st) obrazka w systemie operacyjnym przed wgraniem go do biblioteki.
 8. Przycisk tworzenia nowego folderu
 9. Przycisk wgrywania POJEDYNCZEGO zdjęcia / pliku (w zależności od przeglądarki - Firefox, Google Chrome może wyglądać inaczej). Po jego kliknięciu wybieramy 1 obrazek z komputera. Następnie aktywujemy wgrywanie przyciskiem "Wgraj" - pkt 11
 10. Przycisk wgrywania KILKU NA RAZ ZDJĘĆ / PLIKÓW
 11. Przycisk aktywowania wgrywania na serwer POJEDYNCZEGO zdjęcia / pliku

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

Wgrywanie pojedynczego zdjęcia / pliku przez bibliotekę:

 1. Wybieramy plik z komputera (w zależności od przeglądarki - Firefox, Google Chrome może wyglądać inaczej).
 2. Aktywujemy przesyłanie go na serwer (do biblioteki) przez przycisk "Wstaw"

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

Wgrywanie kilku plików jednocześnie na serwer (do biblioteki).

 1. Klikamy przycisk "Wybierz i wgraj kilka na raz" widoczny na poprzednim screenshocie
 2. Pojawia się kolejne okienko do wgrywania kilku plików / zdjęć na raz (screen poniżej)
 3. Należy klinąć przycisk 1 => następnie z dysku twardego wybrać kilka zdjęć na raz (poprzez zaznaczenie lub zaznaczenie pojedynczo z wciśniętym przyciskiem CTRL)
 4. Potem na liście pod spodem pojawiają się wybrane z dysku pliki
 5. Aby je wgrać na serwer należy klinąć przycisk "wgraj"

 

WAŻNE UWAGI:

 1. Nie należy wgrywać monsutrualnej liczby plików. Tak naprawdę nie tyle jest ważna ich ilość co to ile łącznie zajmują. Należy z rozsądkiem nie przekracać pułapu 10-20 Megabajtów
 2. Zdjęcia zostaną wgrane w aktualną lokalizację wybraną na poprzednim okienu. Jak chcemy je wgrać do konkrentego folderu - należy uprzednio do niego wejść
 3. Jeśli w danym folderze już wystepuje plik o takiej samej nazwie jak ten przez nas wgrywany. zostanie on bezpowrotnie zastąpiony i tej czynności nie będzie można cofnąć.

 

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl