Tworzenie linka w treści dokumentu


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Edycja treści (tekstu) na stronie » Tworzenie linka w treści dokumentu


CMS umożliwia tworzenie linków (hiperłączy) w treści danego dokumentu. Taki link może być nałożony na dane słowo, całe zdanie lub obrazek. 

W tym celu pomocny jest wbudowany w nasz CMS edytor wzorowany na programach biurowych - TinyMce.

Link dodajemy w polu "Zawartość dokumentu" edytując dowolną podstronę na karcie "Ogólne".

Dodanie linku na danym słowie, zdaniu lub obrazku.

W tym celu zaznaczamy słowo, całe zdanie lub obrazek i na zaznaczenie klikamy prawym kursorem myszy. Następnie możemy bądź użyć opcji z menu podręcznego lub ikonki łańcuszka z menu narzędziowego:

 

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

 

Następnie pojawi się okno edycji hiperłącza (linku):

 1. Pole służy do wpisania ręcznie linku.
  a) Jeśli chcemy tam dodać link np. do zewnętrznej strony - powiedzmy strony na facebooku to musimy tam wpisać pełen jej adres (wraz z "http://" na początku), czyli np. http://www.facebook.com/smartprojectspl
  b) Jeśli chemy tam podać link do podstrony na naszej witrynie - wpisujemy tam ID tej podstrony w formie [~NUMER ID PODSTRONY~] każda podstrona ma swój unikalny numer i jest on widoczny na drzewie dokumentów w nawiasie obok jej tytułu:

  Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

 2. W zależności od serwera (wymaga to dodatkowej mocy obliczeniowej) może pojawić się także dropdown z listą linków (całym drzewem dokumentów)
 3. Cel - tutaj jak widać na opisach określamy jak ma być otwierany ten link - w nowym oknie lub w bieżącym oknie
 4. Tytuł dokumentu jest to dodatkowa informacja ktora będzie widoczna jak najedziemy kursorem na link. W zalezności od opinii pozycjonerów ma ona lub nie ma dodatkowego wpływu na pozycjonowanie danego linku
 5. Ten mały guzik służy do otwarcia biblioteki z plikami. Jeśli chcemy aby link linkował np. do pliku PDF - możemy tamtędy wgrać plik i go zaznaczyć (przeczytaj instrukcję wgrywania plików).

Gdy już wypełnimy wybrane pola w okienku - zawierdzamy to przyciskiem "Wstaw" i zapisujemy dokument.


Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl