Zmiana kolejności dokumentów w menu lub w podkategorii


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Zarządzanie podstronami na stronie WWW » Zmiana kolejności dokumentów w menu lub w podkategorii


Nasz CMS pozwala na zmianę kolejności linków w menu. Możemy je dowolnie przestawiać jeśli zajdzie taka potrzeba.

1. Zmiana kolejności poprzez pole "Indeks w menu"

Edytując każdy dokument poza polami określajacymi tytuł, treść i inne elementy ( dokładny opis elementów dokumentu jest tutaj: dodawanie dokumentu w CMS i ważniejsze pola do wypełnienia ) możemy zmienić pole "Indeks w menu" znajduje się ono tutaj:

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

Ustawienie kolejności przez to pole jest bardzo intuicyjne. Po prostu - im mniejszy numer podany w tym polu - tym dokument znajduje się bardziej na początku listy. I w ten oto sposób - aby przesunąć dokument "Strona główna" z powyższego obrazka na początek listy - należy zmienić ten numer "Indeks w menu" na niższy niż ma pierwszy w tym momencie dokument na liście "O firmie". Można podawać wartości ujemne (jak np. dokument "O firmie" posiada numer "Indeks w menu" = 0).


Czyli jeśli chcemy ustawić kolejność z powyższego obrazka: "Strona główna", "O firmie", "Oferta", "Telefony", "Kontakt" - poszczególne pola "Index w menu" w tych dokumentach muszą narastać:

"Strona główna"  ===>  pole "Indeks w menu" = 0
"O firmie"  ===>  pole "Indeks w menu" = 1
"Oferta"  ===>  pole "Indeks w menu" = 2
"Telefony"   ===>  pole "Indeks w menu" = 3
"Kontakt"  ===>  pole "Indeks w menu" = 4

A jeśli kolejność ma być odwrotna:

"Strona główna"  ===>  pole "Indeks w menu" = 4
"O firmie"  ===>  pole "Indeks w menu" = 3
"Oferta"  ===>  pole "Indeks w menu" = 2
"Telefony"   ===>  pole "Indeks w menu" = 1
"Kontakt"  ===>  pole "Indeks w menu" = 0

Jeśli zmienimy te numery i przeładujemy CMS strony (np. wylogowywując się i logując ponownie) - kolejność także zmieni się na drzewku dokumentów po lewej stronie.

2. Zmiana kolejności poprzez opcję "Przeciągnij i upuść"

W naszym CMS jest zainstalowany bardzo pomocny moduł. Jego nazwa to "Doc Manager" (Niebawem będzie mu poświęcony osobny artykuł w naszej instrukcji). Ma on bardzo duże możliwości jeśli chodzi o masowe zmienianie parametrów wielu dokumentów na raz. Posiada także pomocną opcję sortowania dokumentów na liscie - zmiany ich kolejności w menu. Jest takze póki co tylko w języku angielskim - ale niebawem wdrożymy jego polską wersję. W każdym razie do naszych celów - niekonieczne jest spolszczenie.

Aby użyć tego modułu w celach zmiany kolejności elementów na liście klikamy w górnej belce CMS w opcję

Moduły » Doc Manager » Sort Items

 

Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl

 

Następnie widzimy przycisk "Go" na środku strony. Na razie go nie klikamy. Musimy najpierw wybrać które menu będziemy sortować. Z powyższego obrazka widać że naszym menu do sortowania (w którym znajdują się dokumenty "Strona główna", "O firmie", "Oferta", "Telefony", "Kontakt") jest folder "Menu główne". Po prostu go klikamy na drzewku.

Wtedy widoczny nad przyciskiem "Go" napis:

"Please click the site root or parent document from the MAIN DOCUMENT TREE that you'd like to sort."

Zmieni się na (w zależności jakie menu wybierzemy):

"Parent: 120 (Menu Główne)"

Teraz dopiero klikamy przycisk "GO".


Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl


Pojawiają się nasze dokumenty w tym miejscu. Możemy je następnie sortować myszką poprzez metodę "Przeciągnij i upuść". Kiedy ustawimy kolejność która nam odpowiada - klikamy przycisk "Save" ("Zapisz").


Strony internetowe Kraków - Smartprojects.pl


Gotowe!

I analogicznie - jeśli teraz przeładujemy CMS strony (np. wylogowywując się i logując ponownie) - kolejność także zmieni się na drzewku dokumentów po lewej stronie.