Zmiana obrazka przypisanego do dokumenu


Menu Główne » Instrukcja strony (CMS MODx) » Obrazki na stronie » Zmiana obrazka przypisanego do dokumenu


Często w projektowanych przez nas stronach internetowych następuje przypisanie obrazka do danego dokumentu. Zazwyczaj ma to zastosowanie:

 • Kiedy pojedynczy dokument reprezentuje np. pojedynczy produkt. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku stron gdzie Klient prezentuje swoją ofertę handlową (uwaga! nie chodzi o sklepy internetowe). I tak obok galerii na stronie produktu - jest także jego okładka. Zdjęcie użyte w okładce zazyczaj jest widoczne np. na liscie produktów. Przykłady:
  http://www.juro2.pl/pl/rajstopy-20-den-lycra.html   => miniatura do artykułu jest głównym obrazkiem produktu i jest też widoczna na liście kategorii
  http://www.noclaf.pl/pl/kolekcje.html => każdy dokument w tej kategorii to osobny artykuł. Posiada on też przywiązany do niego obrazek będący jego okladką na tej liście
  http://www.dobranochostel.pl/pl/galeria.html => każdy z pokoi na liście ma reprezentujący go zdjęcie - to właśnie jest obrazek przypisany do danego pokoju (każdy ma inny obrazek)
 • W sytuacji gdy pojedynczy artykuł to np. aktualność na np. stronie głównej:
  http://nawierzynka.pl/ => każda aktualność posiada swoją okładkę - obrazek przywiązany do tego dokumentu
  http://meblex2.pl/ => j.w.

Aby w naszym CMS zmienić taki obrazek należy:

1. po zalogowaniu (instrukcja jak się zalogować do CMS) rozwinąć drzewo dokumentów i znaleźć dokument ktory reprezentuje produkt którego zdjęcie ma być zmienione.

2. właczyć edycję tego dokuemntu (prawym przyciskiem na jego nazwę na drzewku lub zaznaczenie dokumentu i wciśnięcie przycisku "Edytuj" w panelu sąsiednim do panelu z drzewkiem)

3. Przejść na zakladkę: Zmienne szablonu => Zdjęcia (w starszych wersjach CMS Zmienne szablonu => Podstawowe)

4. Znaleźć pole "Miniatura do artykułu"

5. Wcisnąć przycisk "Wstaw" w obrębie tego pola

6. Pojawi się okno z obrazkami i folderami dostępnymi dla CMS (Manager Plików). Możemy następnie wgrać tam zdjęcie które ma być podmienione. Instrukcja wgrywania plików do CMS jest tutaj

7. Podmianę zdjęcia zatwierdzamy zapisując edytowany dokument.

Uwaga, zdjęcia na listach (np. danej kategorii) często są przycinane celem optymalizacji wyświetlania. W jaki sposób jest wykonywane kadrowanie można przeczytać tutaj.